Nowe Znaki Drogowe Dla Aut Elektrycznych

NOWE ZNAKI DROGOWE DLA AUT ELEKTRYCZNYCH CZY JUŻ JE ZNASZ?

Polska dołączyła do grona państw europejskich, które stosują czytelne oznaczenia dla samochodów elektrycznych. Nowe znaki drogowe dla aut elektrycznych pionowe i poziome znaki dla stacji ładowania elektryków pojawiły się już w grudniu 2021 roku. Dowiedz się, jak wyglądają nowe znaki i jakie kary grożą za ich nieprzestrzeganie.

Nowe oznaczenia drogowe dla elektryków

Nowe przepisy o oznakowaniu dróg to ważna zmiana dla posiadaczy aut elektrycznych. W codziennym użyciu pojawiły się pionowe i poziome znaki, wskazujące stacje ładowania, z których korzystają popularne elektryki. Zmiana dotyczy również oznakowania miejsc postojowych dla takich pojazdów.

DLACZEGO NOWE PRZEPISY SĄ TAK ISTOTNE?

Z punktu widzenia posiadaczy aut elektrycznych, oznaczają one dużą wygodę. Kierowcy łatwiej zlokalizują najbliższe stacje ładowania. Opracowane przez Ministerstwo Infrastruktury znaki pojawią się między innymi na trasach szybkiego ruchu i autostradach. Kierowcy dostrzegą je na zbiorczych tablicach informujących o najbliższym MOPie.

Znaki inspirowane historią

Nowe znaki drogowe wyglądem przypominają już istniejących oznaczenia stacji paliw. Przypominamy, że obecne zostały zaprojektowane w 1975 roku przez Marka Sigmunda. Oznaczenia dla elektryków na zlecenie PSPA  przygotowała uznana graficzka Magda Furmanek. Dzięki niej świeża koncepcja świetnie wpisuje się w dobrze znany nam styl.

JAK WYGLĄDAJĄ NOWE ZNAKI DLA SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH?

Polskie oznaczenia pionowe zawierają teraz zieloną ładowarkę z napisem EV, z której wystaje wtyczka elektryczna. Gdy znak informuje o pobliskim miejscu ładowania dedykowanym wyłącznie pojazdom elektrycznym, na znaku pojawi się tylko zielona ładowarka.

Nieco inaczej wygląda drogowskaz informujący o „tradycyjnej” stacji benzynowej, wyposażonej w port dla elektryków. Na pierwszym planie pojawi się wtedy czarny dystrybutor paliwa (znany z obecnych tablic), a zielona ładowarka z napisem EV będzie umieszczona za nim.

Zmiana obejmuje również oznakowania poziome. Teraz kierowcy aut elektrycznych mogą wypatrywać zielonej koperty z napisem EV. Będzie tak zarówno w przypadku stacji ładowania, jak również normalnych miejsc parkingowych przewidzianych dla elektryków. Wykorzystanie zielonego koloru ma ułatwić znalezienie właściwego miejsca oraz zniechęcić kierowców posiadających pojazdy z silnikami spalinowymi.

Poznaj nową Kia E-Soul!

Oznaczenie EV zastąpi EE

Ministerstwo zdecydowało również o zmianie wcześniejszego skrótu EE (Energia Elektryczna) na nowy – EV (Eletric Vehicle). Stanowi to ujednolicenie w polskim oznakowaniu. Podobne angielskie akronimy są już wykorzystywane w przypadku pozostałych paliw alternatywnych – LP, CNG oraz LNG. Wyjątkiem dalej pozostają punkty dla pojazdów wodorowych, oznaczone zrozumiałym dla polskiego kierowcy znakiem „Wodór (H2)”.

D-23b
stacja paliw z punktem ładowania dla pojazdów elektrycznych

D-23c
punkt ładowania dla pojazdów elektrycznych

D-18a z tabliczką EV
miejsce postojowe dla „elektryków” z podaniem czasu ładowania

D-18 z tabliczką EV
miejsce postojowe dla pojazdów elektrycznych

P-18 z napisem EV
miejsce dla postoju pojazdów elektrycznych; może mieć nawierzchnię barwy zielonej

P-20 z napisem EV
stanowisko postojowe dla pojazdów elektrycznych; może mieć nawierzchnię barwy zielonej

Jazda próbna 

Zapytaj o Ofertę 

Umów się do serwisu 

Samochody elektryczne