Przywileje wynikające z jazdy samochodem elektrycznym

SAMOCHODY ELEKTRYCZNE W POLSCE

Samochody elektryczne to coraz popularniejszy wybór wśród kierowców na całym świecie. W szczególności duża oszczędność to niekwestionowana zaleta, która przyciąga coraz większą liczbę użytkowników. W wielu krajach  wprowadzono jednak różnego rodzaju przywileje dla właścicieli samochodów elektrycznych. Z jakich możemy już korzystać w Polsce?

W Polsce oferowane są już dofinansowania na zakup samochodów elektrycznych, np. takich jak KIA Niro lub KIA EV6 dostępne w salonie Mitcar. Z takiego dofinansowania można skorzystać w ramach programu „Mój Elektryk”. W zależności od rodzaju pojazdu kierowcy mogą otrzymać dotację w wysokości nawet do 27 tys. PLN dla osób fizycznych i do 70 tys. PLN dla przedsiębiorców.

DLACZEGO WARTO ROZWAŻYĆ ZAKUP SAMOCHODU ELEKTRYCZNEGO?

Dane pokazują, że w Polsce od stycznia do końca lipca 2022 roku zarejestrowano 576 samochodów elektrycznych marki Kia, co stanowi wzrost o 73 egzemplarze w porównaniu z liczbą samochodów Tesla. Marka Kia w tamtym roku osiągnęła swój sukces dzięki aż trzem modelom samochodów elektrycznych: EV6, który zdobył tytuł Europejskiego Samochodu Roku 2022, e-Niro – najpopularniejszego elektryka w Polsce, a także modelowi e-Soul i SUV segmentu C.

Co jeszcze wpływa na sukces samochodów elektrycznych? Ładowanie baterii jest znacznie łatwiejsze i szybsze niż tankowanie paliwa w samochodzie spalinowym. Wystarczy podłączyć samochód do stacji ładowania i po kilku godzinach lub nawet kilkunastu minutach samochód jest gotowy do jazdy, np. Kia EV6 GT posiada ultraszybkie ładowanie (800V), a jej zasięg to nawet 424 km. Oznacza to, że jako kierowca samochodu elektrycznego nie musisz szukać stacji benzynowych i stać w kolejce do dystrybutora paliwa, co pozwoli zaoszczędzić Twój cenny czas.

PRZYWILEJ W DUŻYCH MIASTACH

W niektórych miastach samochody elektryczne mają dostęp do buspasów, co pozwala na uniknięcie korków i przyspieszenie poruszania się po mieście. Dzięki temu kierowcy samochodów elektrycznych mogą dotrzeć do celu szybciej niż w przypadku korzystania z samochodu spalinowego.

Co ciekawe specjalnie dla kierowców elektryków wyznaczane są również bezpłatne miejsca parkingowe, np.  na stacjach ładowania lub na specjalnie oznakowanych miejscach parkingowych w centrach miast. Zdarza się że, kierowcy mogą korzystać z darmowych miejsc parkingowych przez określony czas lub w danej porze  dnia. Warto tutaj wspomnieć, że wiele centrów handlowych na całym świecie, w tym Polska, wprowadziło już takie przywileje dla kierowców pojazdów elektrycznych, a trend ten z pewnością będzie się nieustannie się rozwijał.

Podobnie jest w  przypadku stref niskiej emisji, w których obowiązuje zakaz wjazdu dla samochodów z silnikami spalinowymi, a normy dotyczące klas spalania są regularnie podwyższane. Samochody elektryczne, które nie emitują substancji szkodliwych, mają zatem dostęp do tych stref bez ograniczeń. W Polsce Strefy Czystego Transportu mają niebawem zostać uruchomione w Warszawie i Krakowie.

ELEKTROMOBILNOŚĆ – WYGODA I OSZCZĘDNOŚĆ

Dodatkowo elektromobilność jest zwykle kojarzona z lepszą trwałością i niższymi kosztami utrzymania, ponieważ nie wymaga wymiany niektórych części, takich jak np. filtry powietrza, czy częstej zmiany klocków hamulcowych i opon. Niemniej w razie jakichkolwiek problemów zespół specjalistów z serwisu Mitcar dysponujący uprawnieniami i profesjonalnym sprzętem do serwisowania samochodów elektrycznych i hybrydowych rozwiąże każdy problem posiadacza elektryka. Jest to jeden z nielicznych ASO posiadających odpowiednie oprogramowania, a także wiedzę mechaniczną i uprawnienia do wysokich napięć.

Wszystkie te przywileje sprawiają, że korzystanie z samochodu elektrycznego jest bardziej wygodne i opłacalne, a satysfakcja z zakupu to najważniejszy  powód, aby rozważyć nabycie tego typu pojazdu. Dlatego, rozglądając się za nowym autem, warto rozważyć to rozwiązanie. Już teraz możesz zgłosić się do naszego salonu Mitcar i zapisać się na jazdę próbną wybranym samochodem Kia — bo przyszłość to elektromobilność.

Jazda próbna 

Zapytaj o Ofertę 

Umów się do serwisu 

Samochody elektryczne